Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie

Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego w  Drzonowie

     W środę dnia 09. 10. 2019 r. 38 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku uczestniczyło w jednodniowej wycieczce historyczno - dydaktycznej do Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie. Opiekunami uczniów byli Krzysztof Kowsz, Zdzisław Krzywiecki, Mariusz Ossowski, Krzysztof Sowiński. Celem wycieczki było pokazanie uczniom drugiej co do wielkości w Polsce kolekcji ciężkiego sprzętu wojskowego 150 różnego rodzajów czołgów, dział samobieżnych, armat oraz drugą w Polsce co do wielkości kolekcją lotniczą 25 samolotów, 5 śmigłowców.

  

    Lubuskie Muzeum Wojska Polskiego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie powołane zostało w 1985 roku jest to czołowe polskie muzeum historyczno - wojskowe, jedyne na terenie Środkowego Nadodrza. Lubuskie Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie jest „perełką” na mapie nie tylko polskiego, ale także światowego muzealnictwa wojskowego. Na terenie Muzeum znajdują się eksponaty związane z historią wojskowości od czasów średniowiecza do czasów współczesnych. Na terenie Muzeum jest jedyny w Polsce „Skansen fortyfikacyjny.”

  

    W Muzeum możemy zobaczyć liczne wystawy stałe, jak np. „Broń dawna”, „Żołnierz Polski 1914 -1945” - z unikalną w Polsce wystawą poświęconą „Platerówkom” - kobietom żołnierzom. „Platerówki” tak powszechnie zwano 1 Samodzielny Batalion Kobiecy im. Emilii Plater –  został  19 sierpnia 1943 roku w, w składzie. Patronem była, stąd kobiety pełniące w niej służbę nazywano „Platerówkami”. Batalion został rozformowany na mocy rozkazu Naczelnego Dowódcy WP z 25 maja 1945 roku. Część żołnierzy 1 SBK osiedliła się w, we wsi Platerówka. Powojenne dzieje „Platerówek” zainspirowały do nakręcenia filmu, który był częściowo nakręcony w miejscowości Platerówka. Inną interesującą ekspozycja jest „Wojsko Polskie po 1945 r.”. Z wystaw Czasowych w Muzeum znajduje się „Wojsko Polskie w Iraku” oraz „Marszałek Józef Piłsudzki”. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili również Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

Data dodania: 2019-10-10 11:16:12
Data edycji: 2019-10-10 11:26:43
Ilość wyświetleń: 928

Anonimowa skrzynka na sygnały

W związku z pismem Ministra Edukacji Narodowej udostępniamy Państwu od maja anonimową skrzynkę na sygnały.
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej