Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie

Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego w  Drzonowie

     W środę dnia 09. 10. 2019 r. 38 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku uczestniczyło w jednodniowej wycieczce historyczno - dydaktycznej do Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie. Opiekunami uczniów byli Krzysztof Kowsz, Zdzisław Krzywiecki, Mariusz Ossowski, Krzysztof Sowiński. Celem wycieczki było pokazanie uczniom drugiej co do wielkości w Polsce kolekcji ciężkiego sprzętu wojskowego 150 różnego rodzajów czołgów, dział samobieżnych, armat oraz drugą w Polsce co do wielkości kolekcją lotniczą 25 samolotów, 5 śmigłowców.

  

    Lubuskie Muzeum Wojska Polskiego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie powołane zostało w 1985 roku jest to czołowe polskie muzeum historyczno - wojskowe, jedyne na terenie Środkowego Nadodrza. Lubuskie Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie jest „perełką” na mapie nie tylko polskiego, ale także światowego muzealnictwa wojskowego. Na terenie Muzeum znajdują się eksponaty związane z historią wojskowości od czasów średniowiecza do czasów współczesnych. Na terenie Muzeum jest jedyny w Polsce „Skansen fortyfikacyjny.”

  

    W Muzeum możemy zobaczyć liczne wystawy stałe, jak np. „Broń dawna”, „Żołnierz Polski 1914 -1945” - z unikalną w Polsce wystawą poświęconą „Platerówkom” - kobietom żołnierzom. „Platerówki” tak powszechnie zwano 1 Samodzielny Batalion Kobiecy im. Emilii Plater –  został  19 sierpnia 1943 roku w, w składzie. Patronem była, stąd kobiety pełniące w niej służbę nazywano „Platerówkami”. Batalion został rozformowany na mocy rozkazu Naczelnego Dowódcy WP z 25 maja 1945 roku. Część żołnierzy 1 SBK osiedliła się w, we wsi Platerówka. Powojenne dzieje „Platerówek” zainspirowały do nakręcenia filmu, który był częściowo nakręcony w miejscowości Platerówka. Inną interesującą ekspozycja jest „Wojsko Polskie po 1945 r.”. Z wystaw Czasowych w Muzeum znajduje się „Wojsko Polskie w Iraku” oraz „Marszałek Józef Piłsudzki”. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili również Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

Data dodania: 2019-10-10 11:16:12
Data edycji: 2019-10-10 11:26:43
Ilość wyświetleń: 1060

Anonimowa skrzynka na sygnały

W związku z pismem Ministra Edukacji Narodowej udostępniamy Państwu od maja anonimową skrzynkę na sygnały.
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej