Historia szkolnictwa rolniczego w Lubsku rozpoczęła się w 1958 roku, w chwili utworzenia Szkół Przysposobienia Rolniczego. Placówki te, funkcjonujące na wsiach miały na celu edukację zawodową miejscowej ludności. Szkoły zlikwidowano w 1963 roku.
W Lubsku w ich miejsce powołano Zasadniczą Szkołę Rolniczą.
Po wielu przeprowadzkach ostateczną siedzibą szkoły stało się lokum przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 2.
Rok 1977 to uruchomienie kształcenia na średnim poziomie, przyjęto nową nazwę - Zespół Szkół Rolniczych. Następne lata to wszechstronny rozwój Szkoły, m.in. powiększyła się baza techniczna placówki; w latach 1970 - 80 wybudowano Stację Kontroli Pojazdów, która była wykorzystywana jako baza warsztatowa dla uczniów i świadcząca - jako jedyna przez 20 lat - usługi mieszkańcom Lubska i okolicznych miejscowości.
Kolejne istotne wydarzenie w życiu szkoły miało miejsce 10 czerwca 1983 roku.
Wtedy to placówka otrzymała imię Władysława Reymonta i Sztandar.
Ostatnia dekada ubiegłego stulecia to okres rozwoju działalności kulturalnej.
Od 1993 roku przez 5 kolejnych lat Zespół Szkół Rolniczych w Lubsku organizował przy współpracy z Lubskim Domem Kultury wojewódzkie przeglądy kulturalne młodzieży szkół rolniczych.
Uwieńczeniem tych działań była organizacja w dniach 3 - 5 czerwca 1998 roku Przeglądu Ogólnopolskiego, nad którym honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Zespół Szkół Rolniczych w Lubsku za "wszechstronną artystyczną wypowiedź młodzieży w oryginalnej prezentacji scenicznej pod nazwą Rewia Cyrkowa" otrzymał nagrodę I stopnia.
Od wielu lat Szkoła współpracuje z podobnymi placówkami w Żarach, Gubinie i Szprotawie.
Od 1994 roku datuje się współpracę zagraniczną zapoczątkowaną z Centrum Kształcenia Rolniczego w Granichen w Szwajcarii.
Zespół Szkół Rolniczych w Lubsku współdziałał z firmą Agraimpuls w Brugg. Organizowane były praktyki uczniów i absolwentów w gospodarstwach rolniczych w Szwajcarii.
Zespół Szkół Rolniczych do dnia dzisiejszego współpracuje z departamentem Lot we Francji.
Stronę francuską reprezentuje Liceum Rolnicze w Figeats.
Sportowcy naszej szkoły także znaleźli partnerów w pobliskim Cottbus w Niemczech. Rywalizacja i wspólne obozy dotyczą lekkoatletów i zawodników sekcji Ju-Jitsu. Co roku 20 uczniów uczy się przez 4 do 6 miesięcy poza granicami kraju.
W 2001 roku nasza drużyna siatkówki plażowej dotarła do finału ogólnopolskiego.
Szkoła dysponuje salą gimnastyczną, której obecny kształt powstał w wyniku remontu w latach 1993 - 1996. W roku 1997 odbyły się Mistrzostwa Polski Ju-Jitsu Kobudo, w których to miejscowi zawodnicy zdobyli wiele medali.
W naszej szkole działa pracownia komputerowa z dostępem do internetu, istnieje możliwość nauki języków obcych: niemieckiego i angielskiego.
Uczniowie szkoły mogą uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych, w tym m.in. humanistycznych, przyrodniczych, artystycznych (kabaretowych, teatralnych, wokalno-muzycznych), wycieczkach dydaktycznych i krajoznawczo-turystycznych (krajowych i zagranicznych).
Istnieje także możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji np. uprawnień do prowadzenia pojazdami kat. "B" i "T".
Data dodania: 2019-02-21 12:42:04
Data edycji: 2019-02-21 12:42:09
Ilość wyświetleń: 2153
Na skróty
Anonimowa skrzynka na sygnały
W związku z pismem Ministra Edukacji Narodowej udostępniamy Państwu od maja anonimową skrzynkę na sygnały.