13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający blisko 22 tysiące zamordowanych polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy, pisarze, dziennikarze i księża. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie Miednoje, Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie.
Symbolem ofiar jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego odnalezionego w lesie katyńskim. Ten materialny dowód pamięci, będący „relikwią” odnalezioną w „dole śmierci” stał się, znakiem pamięci o bohaterach tej straszliwej zbrodni. Inspiracją do wyboru właśnie tego symbolu, był wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Guziki” dedykowany, przez autora, jednemu z zamordowanych.
Nasza szkoła dołączyła do akcji „Podziel się Guzikiem”, organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Katyńskie. Na lekcjach historii uczniowie oglądali film pt. „Zbrodnia Katyńska czyli sowiecka zbrodnia na Polakach” oraz brali udział w konkursie wiedzy o Zbrodni Katyńskiej. Zwieńczeniem akcji było rozdanie uczniom Guzików Katyńskich.
68-300 Lubsko
ul. Powstańców Wlkp. 2