Get Adobe Flash player

Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie

wycieczka drzonow20W środę dnia 03.10.2018 r. 47 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku uczestniczyło w jednodniowej wycieczce historyczno-dydaktycznej do Muzeum Wojska Polskiego w  Drzonowie. Opiekunami uczniów byli Krzysztof Kowsz, Teresa Bałdyga, Zdzisław Krzywiecki, Mariusz Ossowski, Krzysztof Sowiński. Celem wycieczki było pokazanie uczniom drugiej co do wielkości w Polsce kolekcji ciężkiego sprzętu wojskowego 150 różnego rodzajów czołgów, dział samobieżnych, armat oraz drugą w Polsce co do wielkości kolekcję lotniczą 25 samolotów, 5 śmigłowców.

Galeria


Lubuskie Muzeum Wojska Polskiego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie powołane zostało w 1985 roku jest to czołowe polskie muzeum historyczno-wojskowe, jedyne na terenie Środkowego Nadodrza. Lubuskie Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie jest „perełką” na mapie nie tylko polskiego, ale także światowego muzealnictwa wojskowego. Na terenie Muzeum znajdują się eksponaty związane z historią wojskowości od czasów średniowiecza do czasów współczesnych. Na terenie Muzeum jest jedyny w Polsce „Skansen fortyfikacyjny.” W Muzeum możemy zobaczyć liczne wystawy stałe, jak np. „Broń dawna”, „Żołnierz Polski 1914 -1945” - z unikalną w Polsce wystawą poświęconą „Platerówkom” - kobietom żołnierzom. „Platerówki” tak powszechnie zwano 1 Samodzielny Batalion Kobiecy im. Emilii Plater – pododdział piechoty Wojska Polskiego. Batalion został sformowany 19 sierpnia 1943 roku w Sielcach, w składzie 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Patronem jednostki była Emilia Plater, stąd kobiety pełniące w niej służbę nazywano „Platerówkami”. Batalion został rozformowany na mocy rozkazu Naczelnego Dowódcy WP z 25 maja 1945 roku. Część żołnierzy 1 SBK osiedliła się w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, we wsi Platerówka. Powojenne dzieje „Platerówek” zainspirowały do nakręcenia filmu „Rzeczpospolita babska”, który był częściowo nakręcony w miejscowości Platerówka. Inną interesującą ekspozycja jest „Wojsko Polskie po 1945 r.” Z wystaw czasowych w Muzeum znajduje się „Wojsko Polskie w Iraku” oraz „Marszałek Józef Piłsudzki”.

 

Na skróty

logo 1

wiarygodna

librus

plan lekcji1

facebook-76536 1280-1420x670

Erasmus hasło d1

indeks

Odliczanie

Do wakacji zostało:
-

Szukaj

Współpraca z Uczelniami

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie

 

pwsz logo16

 www.pwsz.sulechow.pl

 

Uniwersytet Zielonogórski

 logo uz

www.uz.zgora.pl

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Imieniny

Dzisiaj jest
Piątek
18 stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska
Do końca roku zostało
348 dni

Licznik Odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj35
mod_vvisit_counterWczoraj176
mod_vvisit_counterW tym tygodniu834
mod_vvisit_counterOstatni tydzień1756
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4080
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc276
mod_vvisit_counterWszystko788836

Online (20 minut temu): 2
Twoje IP: 54.172.221.7

Logowanie