Get Adobe Flash player

Wycieczka na Jarmark Bożonarodzeniowy do Drezna

drezno 20189Dnia 04.12.2018 r. 35 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku uczestniczyło w jednodniowej wycieczce historyczno - dydaktycznej do Drezna. Opiekunami uczniów byli Krzysztof Kowsz, Marta Kunicka, Mariusz Ossowski i Zdzisław Krzywiecki. Drezno od średniowiecza było głównym miastem dynastii Wettynów. W 1423 roku Wettynowie uzyskali wraz z księstwem sasko-wittenberskim godność elektora Rzeszy, a całość ich posiadłości zaczęto określać historyczną nazwą Saksonia. Drezno obecnie potocznie określane jest „miastem baroku” lub „Florencją Północy”, ponieważ znajduje się tam wielka ilość zabytków. Celem wycieczki było ukazanie uczniom przepięknych barokowych zabytków miasta przede wszystkim: Zamku Zwinger, Rezydencji Wettynów, Kościoła Marii Panny oraz Katedry św. Trójcy.

Galeria


Po przyjeździe uczniowie zwiedzili Zamek Zwinger, który jest późnobarokowym zespołem architektonicznym znajdującym się w centrum Drezna i jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Wzniesiony został w latach 1711–1728 przez Matthäusa Daniela Pöppelmanna na życzenie Augusta II Mocnego, który od 1696 roku był królem Polski. Zamek Zwinger wykorzystywany jest do prezentowania wystaw. Szczególnie warte zobaczenia są zbiory porcelany, w których znajduje się zarówno chińska porcelana z XV wieku, jak i znane w całych Niemczech wyroby porcelanowe z Miśni. W Zwingerze znajduje się także Rüstkammer – zbrojownia, która jest zbiorem różnych historycznych broni. W latach 1847-1857, na miejscu drewnianych stajni, architekt Gottfried Semper wzniósł monumentalny budynek, odtąd będący integralną częścią Zwingeru, z przeznaczeniem na nową siedzibę Galerii Obrazów Starych Mistrzów zawierającą bogate zbiory malarstwa europejskiego m.in. dzieła Rubensa, Rembrandta oraz Dürera. Następnie uczniowie udali się do Rezydencji Wettynów, zamku rezydencjonalnego książąt Saksonii, który jest przykładem sztuki renesansowej i barokowej. Zamek ma 800-letnią tradycję, ale obecną swoją barokową formę zawdzięcza przebudowie za czasów króla Augusta II Mocnego. W nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku, w trakcie alianckiego nalotu dywanowego na Drezno, zamek podobnie jak ponad 80% miasta został zbombardowany i spłonął. Kilkufazowa jego odbudowa trwała długo, aż 2004 roku.
Na koniec uczniowie zwiedzili dwa kościoły, Kościół Marii Panny oraz Katedrę św. Trójcy. Kościół Marii Panny wzniesiony został w latach 1726–1743 i jest przykładem barokowego kościoła luterańskiego. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej. Największy na świecie obok katedry w Strasburgu budynek wzniesiony z piaskowca, jego kopuła to najokazalsza tego typu konstrukcja wykonana z kamienia wśród kościołów leżących na północ od Alp. Natomiast Katedra św. Trójcy została wzniesiona na polecenie króla Augusta III Sasa przez włoskiego architekta Gaetano Chiaveriego w latach 1739-1751 i jest świątynią katolicką usytuowaną nieopodal rezydencji Wettynów na Starym Mieście. Ponadto jest jedną z największych nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii.
   Po zwiedzeniu najważniejszych zabytków drezdeńskich uczniowie uczestniczyli w tradycyjnym Jarmarku Bożonarodzeniowym (niem. Weihnachtsmarkt). Typowy Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się  w Niemczech na ulicach lub placach starszych części miast od końca XIV wieku. Nie może na nim zabraknąć straganów oferujących ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze. Jarmarkom towarzyszą różnego rodzaju występy artystyczne, koncerty charytatywne, prezentacje np. szopek bożonarodzeniowych często z żywym inwentarzem. Jarmarki Bożonarodzeniowe  przyciągają co roku do Niemiec miliony turystów.

 

Na skróty

logo 1

wiarygodna

librus

plan lekcji1

facebook-76536 1280-1420x670

Erasmus hasło d1

indeks

Odliczanie

Do wakacji zostało:
-

Szukaj

Współpraca z Uczelniami

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie

 

pwsz logo16

 www.pwsz.sulechow.pl

 

Uniwersytet Zielonogórski

 logo uz

www.uz.zgora.pl

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Imieniny

Dzisiaj jest
Niedziela
24 lutego 2019
Imieniny obchodzą
Bogurad, Bogusz, Boguta, Bohusz, Lucjusz, Maciej, Piotr
Do końca roku zostało
311 dni

Licznik Odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1
mod_vvisit_counterWczoraj164
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1318
mod_vvisit_counterOstatni tydzień1674
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4041
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc0
mod_vvisit_counterWszystko797117

Online (20 minut temu): 2
Twoje IP: 3.82.52.91

Logowanie